𝗕𝗮𝗱𝗮𝗺𝘆 𝗺𝘂𝘇𝘆𝗸𝗲̨ 𝘄 𝘀𝘂𝗯𝗿𝗲𝗴𝗶𝗼𝗻𝗮𝗰𝗵 𝗭̇𝘆𝘄𝗶𝗲𝗰𝗰𝘇𝘆𝘇𝗻𝘆
Jako Fundacja Górom chcemy zwiększać świadomość mieszkańców Żywiecczyzny na temat subregionów, zamieszkanych przez górali żywieckich: Doliny Koszarawy, znanej z występowania dud żywieckich, oraz Doliny Soły, gdzie historycznie dominowały gajdy.
Muzyka wykonywana przez kapele góralskie i zespoły regionalne z całego obszaru Żywiecczyzny zdaje się być obecnie bardzo zbliżona w całym regionie. Niemniej jednak kilkadziesiąt lat temu, kiedy to w Dolinie Koszarawy dominowali dudziarze, a w Dolinie Soły grający na gajdach gajdosze, muzyka górali żywieckich była zróżnicowana.
Obecna tendencja do unifikacji folkloru górali Żywieckich może być zrozumiana jako naturalna ewolucja, jednak warto docenić i pielęgnować dziedzictwo tych dwóch subregionów, które kiedyś różniły się od siebie nie tylko krajobrazem, ale także dźwiękami, które przyciągały uwagę i oddawały bogactwo kultury górali żywieckich. Przez poznawanie i szanowanie tych różnic, możemy lepiej zrozumieć naszą historię i dziedzictwo muzyczne, które jest częścią naszej tożsamości.
W 2023 roku badania realizowaliśmy w ramach zadania „Górale Żywieccy – dudy czy gajdy?”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Niematerialne – przekaż dalej.
Anna Foja z Sopotni Małej (Podkast Archiwum Ludowe) <- posłuchaj na Spotify
Więcej o projekcie znajdziesz na: https://gorom.pl/niematerialne/
2023-10-24