Zofia i Józefa Sordyl

Zofia i Józefa Sordyl

Zofia i Józefa Sordyl są siostrami bliźniaczkami, urodziły się 2 maja 1945 roku w Krzyżowej, wsi położonej nieco na północ od Korbielowa, gdzie mieszkały jako dzieci. W wieku 7 lat, wraz z rodziną, przeprowadziły się do Korbielowa, gdzie ukończyły szkołę podstawową. Rodzice – mama Maria z domu Dendys (ur.1904), pochodziła z Korbielowa, ojciec – Józef z Krzyżowej, byli miejscowymi rolnikami oraz prowadzili gospodarkę polaniarską. Mieli szóstkę dzieci: Zosię, Józefę, Jana, Marię, Hannę i Bronisławę. Zofia i Józefa przejęły po mamie i babce talent śpiewaczek, siostra Maria i brat Jan uczyli się gry na heligonce. Siostry Sordyl od małego dziecka pomagały rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Zofia ponadto podejmowała się dodatkowych prac, jako gospodyni u księdza proboszcza w Bystrej w Wilkowicach (lata 1965–1969) oraz jako pokojowa w Domu Wypoczynkowym Pilsko (lata 1970–1991) natomiast Józefa pracowała wyłącznie przy gospodarstwie.

Siostry od małego dziecka poznawały muzyczną kulturę rolno-pasterską i obrzędową. Szczególne miejsce stanowiły śpiewy kobiet – babci i mamy, od których siostry Sordyl uczyły się pieśni. Zofia wspomina, że:

Gdy mama śpiewała, to nawet nie trzeba jej było muzyki, miała tak piekny głos, az jej tak grało, taki głos miała w syi, ze tego sie nie da uopowiedzieć[…], my chciały uodśpiewaj tak jak mama śpiewała.

Momentami, w których obywała się nauka śpiewu były wieczory po pracy i spacery  po groniu. Czas wspólnej nauki śpiewu Zofia wspomina następująco:

Wiecorem sie śpiewało po skońconej robocie, do gronia jak sie sło to tez sie śpiewało, staneło sie, zaśpiewało sie ze sie sło uod siana, cy przy sianie, cy sie siadło, no ludzie zyli śpiewaniem[…]. Takie melodie, jak mama śpiewała, to dzisiaj juz nikt nie zaśpiewo, bo były z wierchami, tak unosi sie, ta melodia musi iść, nie tak prosto, takie storodowne melodie[…]. Byli tacy, ze nie radzi tańcowali albo wstydzili sie śpiewaj. Mojej mamy siostra Hanka, to uona by sie schowała, a mama była tako malutko, a juz śpiewała. Była o wiele młodso, od tej starsej siostry, staneła śmiało i śpiewała, przed muzykom cy tam gdzieś jakie piórka. To  uod babci była naucono śpiewaj, nie miała tremy, a jesce jom chwalili ze piekny mo głos, no to śpiewała. My chciały mieć taki głos jak mama mo.

 

Oprócz tradycji rodzinnego śpiewania, Zofia i Józefa jako małe dziewczynki, związane były wraz z mamą z Zespołem Pieśni i Tańca „Pilsko” w Korbielowie, prowadzonym przez Weronikę Łańską. Występowały wraz zespołem kilkakrotnie przy okazji różnych uroczystości w wielu miastach Polski. Działalność artystyczną ponowiły w 1997 roku, organizując Zespół Regionalny „Dziewięciornik” przy KGW w Korbielowie. Od 1998 roku są aktywne jako śpiewaczki gawędziarki. Posiadają liczne nagrody i wyróżnienia jako solistki oraz za występy wspólne. A oto niektóre z nich: w 1999 roku zostały nagrodzone Dyplomem Uznania za działalność społeczną i propagowanie rodzimego folkloru od Wójta Gminy Jeleśnia. W 2003 roku wzięły udział w Festiwalu Muzyki Folkowej oraz w nagraniach dla Polskiego Radia. W 2005 roku otrzymały nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wielokrotnie były nagradzane na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Ponadto Zofia otrzymała I miejsce w  2002 roku w XXXVI Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.  Nadal systematycznie uczestniczą w imprezach organizowanych na terenie Gminy Jeleśnia, takich jak:  Zielone Świątki, Święto Ziół, Redyk, Dni Jeleśni i Hołdymas Gazdowski oraz w Konkursach Śpiewaków Gawędziarzy, Kapel i Instrumentalistów Ludowych.

________________________________

  • Fragmenty tekstu Lilianny Sikory „Zofia i Józefa Sordyl – ostatnie polaniorki z Korbielowa”. Tekst pochodzi z portalu https://skarbnicabeskidzka.wordpress.com/ Całość tekstu można znaleźć na: https://skarbnicabeskidzka.files.wordpress.com/2015/11/lilianna-sikora-zofia-i-jc3b3zefa-sordyl.pdf
  • Fot. Piotr Baczewski
  • Rozmowę z Zofią i Józefą Sordyl, śpiewaczkami i polaniorkami z Żywiecczyzny, przeprowadziła Brygida Sordyl, etnomuzykolożka, skrzypaczka i śpiewaczka ludowa. Podcast zrealizowała: Brygida Sordyl Mastering: Adam Mart. Podcast został zrealizowany przez Forum Muzyki Tradycyjnej w ramach zadania „Muzyka tradycyjna. Podaj dalej!” w 2023 r.
  • Album Polana, polana to trzecia płyta wydana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej z cyklu Muzyka Beskidów, który ma na celu prezentację muzyki tradycyjnej z terenu Beskidów Zachodnich.
  • Nagranie „Zofia i Józefa Sordyl – Polana Polana” zrealizował Piotr Baczewski (www.facebook.com/muzyka.zakorzeniona) w Korbielowie w 2015 roku.
Date

2024-02-01

Category

Muzyka

Tags

dolina koszarawy, Korbielów