Podcasty

Julianna Adamek z Pewli Wielkiej
Opowieść o Góralskich Weselach | #6

 

Jak dawniej bawiono się na weselach w Pewli Wielkiej?

W tym odcinku Archiwum Ludowego Fundacji Górom ponownie spotykamy się z Julianną Adamek – śpiewaczką i gawędziarką z Pewli Wielkiej. Tym razem opowiada o dawnych góralskich weselach – ich zwyczajach, śpiewach i zabawach. To wspomnienia z pierwszej ręki, bo sama przez lata śpiewała na takich uroczystościach.

 

Posłuchaj na:
Spotify
ADam Puszyński z Rajczy | #6

 

Skrzypek z Rajczy, który muzyką żyje na co dzień. Już jako chłopiec uczył się gry na skrzypcach, wędrując pieszo na lekcje do pobliskiego przysiółka. W swoim życiu przeszedł przez różne zespoły folklorystyczne, a obecnie gra w kapeli góralskiej Ochodzita. W tym odcinku posłuchacie o jego muzycznych przygodach, o tym, jak wplata tradycję w swoje życie i jak przekazuje miłość do muzyki swojemu synowi. Zapraszamy na ciekawą rozmowę z człowiekiem, który pokazuje, jak muzyka może być częścią codziennego życia i społeczności.

 

Posłuchaj na:
YouTube
Julianna Adamek z Pewli Wielkiej | #5

 

Śpiewała przy krowach, podczas codziennych domowych prac i przy akompaniamencie maszyn w bielskiej tkalni. Julianna Adamek, gawędziarka i śpiewaczka ludowa z Pewli Wielkiej, zdobywczyni niezliczonych nagród w konkursach śpiewaczych, gawędziarskich i recytatorskich, wychowała się “na gronickak”. Należy do ostatniego pokolenia, któremu muzyka ludowa towarzyszyła w zwyczajnej i niezwyczajnej codzienności.

 

Posłuchaj na:
Spotify
Mieczysław Kamiński z Przyborowa | #4

 

Wybitny skrzypek, jeden z ostatnich przedstawicieli starszego pokolenia muzyków ludowych z Żywiecczyzny. W rozmowie wspomina swoje muzyczne początki, kiedy jako czternastolatek zdobył pierwsze, uszkodzone skrzypce, które ukrył przed bliskimi. Przez lata grywał na wiejskich weselach, potańcówkach, w zespołach regionalnych i kapelach góralskich. Pan Mieczysław dzieli się refleksjami o sile muzyki w życiu człowieka oraz o roli, jaką pełniła w lokalnych obrzędach.

 

Posłuchaj na:
YouTube
Władysława Gołuch z Mutnego | #3

 

Śpiewaczka z Mutnego na Żywiecczyźnie, urodziła się i wychowywała w Pewli Wielkiej, w sercu muzykalnej rodziny. Jej ojciec, Karol Byrtek, grał na skrzypcach. Muzyczne tradycje kontynuowali także bracia – Edward ina dudach, a Józef i Władysław na skrzypcach. Dziś Pani Władysława wspomina rodzeństwo, szczególnie tych, którzy zmarli, co było dla niej wielkim przeżyciem. Z dumą wspomina wspólne wyjazdy, gdzie ich muzyka i śpiew były bardzo cenione. Choć dziś jest jej trudniej, nadal czerpie radość ze śpiewania, które pozostaje jej największą pasją.

 

Posłuchaj na:
Spotify
Anna Kupczak z Żabnicy | #2
 

Wybitna śpiewaczka z Żabnicy. Urodziła się 8 grudnia 1939 roku. Wychowywała się w Milówkach, pięknym przysiółku położonym pod Halą Boraczą. Pochodzi z muzykanckiej rodziny. Ojciec Franciszek Maślanka i jego brat Karol grali na skrzypcach. Mama Aniela Maślanka śpiewała. Brat Józef Maślanka był znanym folklorystą, multiinstrumentalistą i budowniczym instrumentów ludowych.

 

Podcast zrealizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu Akademia Kolberga 2022 prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w NIMiT.

 

Posłuchaj na:
Spotify | YouTube
Anna Foja z Sopotni Małej | #1

 

Anna Foja to śpiewaczka ludowa pochodząca z Sopotni Małej, od lat związana z folklorem Beskidu Żywieckiego. Jest wieloletnią członkinią zespołu regionalnego Romanka, który kultywuje tradycje muzyczne i taneczne regionu. Swoim śpiewem przyczynia się do zachowania autentycznych melodii i tekstów pieśni ludowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

 

Posłuchaj na:
Spotify