Edward Byrtek

Edward Byrtek

Dudziarz urodzony w 1944r. w Pewli Wielkiej, najmłodszy z braci Byrtków, z którymi współtworzył tradycyjną żywiecką kapelę góralską. Od najmłodszych lat przysłuchiwał się melodiom, które ojciec Karol Byrtek wygrywał na skrzypcach oraz pieśniom, które często śpiewała mu matka. Grę na dudach żywieckich rozpoczął w wieku 15 lat u swojego wuja Władysława Pluty. Był również uczniem Antoniego Piechy, dudziarza z Huciska. Był członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Gronie z Żywca oraz kapeli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Jodły z Żywca, z którą w latach 70. wyjechał koncertować do Stanów Zjednoczonych. Laureat wielu nagród indywidualnych, m.in. konkursu w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Wieprzu k. Żywca. Z bratem Władysławem zdobyli Basztę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2008). Edward Byrtek był także znanym i cenionym budowniczym dud żywieckich, za które niejednokrotnie zdobywał nagrody w konkursach na budowę instrumentów ludowych.

Był wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (nagroda główna w kategorii kapel – Baszta, 2008), ma także ma na koncie wiele nagród indywidualnych i zespołowych – m.in. na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Zmarł 28 lutego 2019 roku.

______________________

  • Nagrania „Kapela Braci Byrtków” pochodzą z archiwum Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i zostały wydane na płycie „Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej” w 2014 roku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej. Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramch programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
  • Nagranie „Kapela Byrtków / Potańcówka przy dudach w Jeleśni zrealizowane zostało przez Piotra Baczewskiego (facebook.com/muzyka.zakorzeniona) w Jeleśni w 2016 roku

 

 

Date

2023-12-06

Tags

byrtek, dudy, dudy żywieckie, dudziarz, kapela byrtków, Pewel Wielka