Jan Kupczak, znany jako „Peperowiec”, przyszedł na świat 12 lutego 1909 roku w Sopotni Małej. Od dziecka ciągnęło go do muzyki, a szczególnie do dud, których dźwięk niósł się po halach i dolinach. Grał, kiedy tylko miał okazję – przy pasieniu bydła, na sąsiedzkich posiadach, na weselach, zabawach i podczas kolędowania. Muzyka była jego życiem, a on sam nie rozstawał się ze swoim instrumentem.
W rodzinie Kupczaków talent muzyczny szedł w parze z rzemiosłem – jego brat Michał zajmował się budową i naprawą instrumentów, a Jan doskonalił grę, zdobywając coraz większe uznanie. Wkrótce usłyszała o nim nie tylko rodzinna Żywiecczyzna, ale i cała Polska. Uczestniczył w licznych konkursach instrumentalistów ludowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia w Bukowinie Tatrzańskiej, Kazimierzu nad Wisłą, Wiśle, Żywcu, a nawet za granicą.
Był członkiem Zespołu Regionalnego „Romanka” od momentu jego powstania, ale współpracował także z zespołami pieśni i tańca z Żywca. Jego gra porywała, a on sam był duszą każdej imprezy. Po oficjalnych występach często zdarzało się, że zespół szukał go, bo Jan, zamiast wracać do domu, dawał jeszcze prywatne koncerty dla zgromadzonych słuchaczy.
Przydomek „Peperowiec” przylgnął do niego na stałe. Jedni mówili, że pochodził od nazwiska bogatego człowieka, który założył towarzystwo muzyczne, do którego Jan się zapisał. Inni twierdzili, że to dlatego, iż nie potrafił oderwać się od gry, nawet w okresie Wielkiego Postu.
Zmarł 23 grudnia 1974 roku, ale jego muzyka wciąż rozbrzmiewa w pamięci tych, którzy mieli szczęście go usłyszeć.
_____
Żródła:
2025-03-07
Muzyka