Władysław Byrtek

Władysław Byrtek

Władysław Byrtek (urodzony w 1936 roku, zmarł w 2021 roku) – skrzypek oraz śpiewak, który urodził się w Pewli Wielkiej jako drugi syn Karola Byrtka. Był szewcem, dzisiaj już na emeryturze. Gra na skrzypcach, dudach, bębnie i perkusji. Naukę gry na instrumentach pobierał od dziadka Józefa, a następnie od ojca. Początki jego kariery artystycznej to granie w rodzinnej kapeli na weselach i wiejskich zabawach. W latach 70. wraz z ojcem i młodszym bratem Edwardem grali jako kapela Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Jodły z Żywca. Laureat wielu nagród indywidualnych, m.in. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Wieprzu k. Żywca, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej czy Basztę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

 

______________________

  • Nagrania „Kapela Braci Byrtków” pochodzą z archiwum Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i zostały wydane na płycie „Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej” w 2014 roku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej. Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramch programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
  • Nagranie „Kapela Byrtków / Potańcówka przy dudach w Jeleśni zrealizowane zostało przez Piotra Baczewskiego (facebook.com/muzyka.zakorzeniona) w Jeleśni w 2016 roku

 

 

Date

2024-02-01

Tags

byrtek, dudy, dudy żywieckie, dudziarz, kapela byrtków, Pewel Wielka, skrzypce, Władysław Byrtek